Rok szkolny 2011/12

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego

W tym roku szkolnym progi naszego budynku po raz pierwszy przekroczyli uczniowie VI Gimnazjum Małopolskiego Centrum Edukacji. Podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego pani dyrektor, Zofia Krępa przywitała ich bardzo serdecznie. Po tym krótkim wystąpieniu uczniowie udali się do sali ze swoją panią wychowawczynią – Edytą Barnaś. Wspólnie z wychowawcą zwiedzali budynek szkoły.
Ślubowanie klasy pierwszej VI Gimnazjum miało miejsce 15 września 2011 na uroczystej akademii. Od tej chwili stali się pełnoprawnymi uczniami Naszej Szkoły, wiąże się to oczywiście z przywilejami jak również z obowiązkami o których należy pamiętać.
Życzymy uczniom wielu sukcesów i pomyślności oraz aby te 3 lata nauki w Naszej Szkole zaowocowały dalszą edukacją w liceum. Przed gimnazjalistami trudne zadanie, gdyż sami muszą przetrzeć szlaki dla swoich kolegów, którzy w przyszłości będą chcieli zawitać do naszej szkoły.

 Przed uroczystym ślubowaniem...

Przed uroczystym ślubowaniem nasi rodzice ufundowali nam słodką ucztę – tort.
Smak jego czujemy do dzisiaj!
I nastąpił oczekiwany moment złożenia roty przysięgi.
Jesteśmy formalnie Gimnazjalistami.

Wycieczka Jaworki

Był to czas wspólnie spędzony integracyjnie i szczęśliwie. Udało się nam przejść fragment szlaku Rusi szlachtowskiej, ale przede wszystkim spotkaliśmy się razem 11gimnazjalistów
z wychowawcą.
Świat stał się dla nas bardzo bliski - cerkiew Łemków - dziś kościół rzymsko-katolicki, hale wypasu owiec. Obserwowaliśmy życie od wieków praktykowane przez baców - wyrób oscypka, bunca - kosztowaliśmy również żentycę.
Zgromadziliśmy się również wokół ogniska, na boisku piłki siatkowej, gdzie mieliśmy zorganizowane mecze. Staliśmy się swoistą salą luster, gdzie każdy pozornie inny przyglądał się sobie i sobie nawzajem w zafascynowaniu. Zrobiliśmy kilka wspólnych gimnazjalnych kroków.

Wycieczka do Krakowa

"We wczorajszej wycieczce do Krakowa najbardziej podobał mi sie spektakl "Zemsta"
w teatrze "Scena Stu". Gra aktorów była bardzo śmieszna i ciekawa."

"W restauracji japońskiej Musso sushi wszyscy delektowaliśmy się sushi - różne rodzaje. Były pałeczki, wasabi, imbir…
Na koniec delektowaliśmy się specjalną, parzoną herbatka – jaśminową.
Chłopcy pochłonęli największą ilość sushi – futomaków."
"Zemsta" została ciekawie i śmiesznie przedstawiona. Dobrym aktorem okazał się Papkin, czyli Łukasz Rybarski. Wzbudził on uśmiech na twarzach publiczności.
Najbardziej podobał mi się pobyt w teatrze ,, Stu". Aktorzy wspaniale przedstawiali ,,Zemstę". Moją uwagę również zwrócił Barbakan. Chodziliśmy po jego murach. Wycieczka bardzo mi się podobała.

Akcja Góra grosza

W XII edycji akcji „Góra Grosza” wzięło udział również nasze gimnazjum. Cała nasza jedenastka z dużym zaangażowaniem podjęła trud gromadzenia drobnych monet, które po przeliczeniu i zapakowaniu zostaną przesłane do firmy przeliczeniowej, a następnie przewiezione do banku. Uzyskane pieniądze zostaną przekazane na pomoc domom dziecka, rodzinom zastępczym i pogotowiom rodzinnym.
Organizatorem akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
My za jeden grosz nic nie kupimy, ale gdy nazbieramy olbrzymią górę grosza, to jesteśmy
w stanie zebrać wielki fundusz na szczytny cel.
Pamiętajmy, że 22000 dzieci przebywa w domach dziecka, 62000 w rodzinach zastępczych, więc jest komu pomagać.
W ubiegłym roku (XI edycja) zebrano 180 ton drobnych monet o wartości ponad 2,4 miliona złotych.

Mikołaj w Krakowie

6 grudnia tradycyjnie mikołajki spędziliśmy w Krakowie. Pierwszy punkt naszego wyjazdu to Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. W czterech salach wystawowych obejrzeliśmy dzieła mistrzów pędzla XIX/XX wieku, takich jak m. in. J. Chełmańskiego,
L. Wyczółkowskiego, P. Michałowskiego, J. Malczewskiego czy samego wielkiego Jana Matejki i jego obrazy jak np: Bitwa pod Racławicami. Nas szczególnie zainteresował ogromny obraz "Pochodnie Nerona" H. Siemiradzkiego czy "Szał" K. Podkowińskiego.
O 1330 rozpoczął się rodzinny spektakl "Czarnoksiężnik z krainy Oz", adaptacja słynnej powieści L. Franka Bauma, która mimo swoich ponad stu lat wciąż bawi nowe pokolenie dzieci, młodzieży i dorosłych.
Muzykę skomponował Grzegorz Turnau, wybitny krakowski kompozytor i wokalista.
Po przedstawieniu udaliśmy się na ul. Pijarską, gdzie w Restauracji Galicyjskiej mieliśmy przygotowany obiad kuchni austriackiej. XVIII wieczne piwnice to miejsce naszego posiłku. Uśmiechnięci, rozbawieni wróciliśmy o 20 do domu, gdzie czekał na nas Mikołaj, ale bez śniegu i reniferów, gdyż dookoła jego brak, brak...

Święty Mikołaj w Przytulisku św. Brata Alberta w Grywałdzie

Na początku grudnia zakończyła się akcja „Paczuszka dla staruszka”, dzięki której zgromadzono dary do paczek mikołajowych dla pensjonariuszy z Przytulisku św. Brata Alberta w Grywałdzie. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów I klasy VI Gimnazjum MCE oraz wszystkich klas LO im. Stefana Żeromskiego udało się przygotować 45 upominków.
W dniu 7 grudnia Święty Mikołaj z liceum w asyście gimnazjalistów oraz koordynatorek akcji, pani pedagog Katarzyny Pierzgi i pani Wandy Mikołajczyk, udał się do Grywałdu. Wręczaniu upominków towarzyszył świąteczny nastrój. Uczennice z gimnazjum zaśpiewały starszym paniom piosenki, wspólnie śpiewano kolędy. Młodzież prowadziła rozmowy ze starszymi osobami, dla wielu z nich kontakt z seniorami był dużym przeżyciem.
Dziękujemy wszystkim uczniom, wychowawcom klas oraz rodzicom za zaangażowanie
i ofiarność.

22 grudnia - Wigilia

22 grudnia w naszej klasie odbyła się Wigilia. Słuchając kolęd łamaliśmy się opłatkiem
i składaliśmy sobie życzenia. Choć nie było 12 tradycyjnych potraw, to ze smakiem zjedliśmy barszcz i krokiety oraz upieczone przez Huberta pierniki i przez Łukasza ciasto. Po Wigilii udaliśmy się na przerwę świąteczną.

Galeria oraz opinie uczniów

Lekcja historii bardzo mi się podobała. Uczniowie liceum w ciekawy sposób przedstawili życie rzymskich władców. Licealiści okazali się pomysłowością w doborze strojów oraz wyjątkowym talentem do gry aktorskiej. Starsi koledzy opowiedzieli nam o życiu m. in. Juliusza Cezara, Oktawiana Augusta, ale mi najbardziej spodobała się postać "Bucika". Lekcja ta na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. /Natalia Symela/

 W lutym, na naszą lekcję historii przyszli licealiści. Była to niezwykła lekcja! Bardzo ciekawa oraz niecodzienna. Licealiści poprzebierani w rzymskie togi wcielili sie w dawne rzymskie postacie. W interesujący sposób pokazali nam historię Rzymu. Dzięki tej lekcji zyskaliśmy wiele cennych informacji oraz nauczyliśmy się o nieznanych dotąd postaciach. Lekcja była po prostu super !!! /Wiktoria Nosal/

Dzień Bezpiecznego Internetu

Nasza szkoła przystąpiła do akcji Dzień Bezpiecznego Internetu. Uczniowie gimnazjum na lekcji informatyki w formie prezentacji multimedialnej przedstawiają zagrożenia występujące w Internecie oraz ich zapobieganie. Celem akcji  jest przede wszystkim inicjowanie
i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Więcej na temat Dnia Bezpiecznego Internetu na stronie www.dbi.pl

"Galeria na poddaszu"

W styczniu prace naszych uczniów można było zobaczyć w Galerii na poddaszu. Znalazły się tam prace wykonane różnymi ciekawymi technikami np: wyklejanki, mozaiki i szkice.

 

Dzień Sportu

29 lutego cała klasa świętowała "Dzień Sportu". Wybraliśmy się do Jaworek na zawody narciarskie o Puchar Burmistrza miasta Szczawnica. Wystawiliśmy 8 zawodników. Najlepiej poradził sobie Michał, który zajął 1 miejsce oraz Filip - zajmujący 4 miejsce. Wspaniała atmosfera towarzysząca zawodom na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.

Zawody w Narciarstwie Alpejskim

Uczeń klasy I Michał Barnaś zajął 1 miejsce w Narciarstwie Alpejskim w Gimnazjadzie Powiatu Nowotarskiego. Zawody odbyły się 7 marca 2012 w Kluszkowcach. Serdecznie gratulujemy:)

Wycieczka na krakowski Kazimierz

Wycieczka na krakowski Kazimierz - 31maja 2012 - zwiedzanie Starej Synagogi oraz warsztaty pisma hebrajskiego, spacer po najstarszym cmentarzu żydowskim (oglądanie macew i Ściany Płaczu) i zwiedzanie Synagogi Remu.

Dzień Dziecka

Gminny festyn z okazji Dnia Dziecka. 3 czerwca w Krościenku n/D w Amfiteatrze pod Wierzbą odbył się Gminny festyn z okazji Dnia Dziecka. Było wiele gier, zabaw ruchowych
i konkursów.

Wolontariuszkami z naszej klasy były: Ewa Kowalska, Alicja Manowska, Wiktoria Nosal
i Natalia Symela.
Ewa i Natalia spędziły miło czas  na malowaniu dzieciom twarzy, a Ala
i Wiki występowały z zespołem tanecznym na scenie.
Wszyscy bardzo dobrze się bawili! :)

 

 

 

O szkole

VI Gimnazjum MCE jest bezpłatną prywatną szkołą z uprawnieniami szkoły publicznej.

Zalety naszej szkoły:
  • mało liczne klasy,
  • brak anonimowości,
  • indywidualne podejście do każdego ucznia.

Kontakt z nami

VI Prywatne Gimnazjum
Małopolskiego Centrum Edukacji
Budynek Liceum Ogólnokształcącego
im. S. Żeromskiego
ul. Zdrojowa 11, Krościenko
tel: (18) 26 23 025
Sekretariat czynny:
pn. - pt. w godz. 9.00-14.30

Lokalizacja